AKVARYUM SEVGİSİ

Akvaryumlar evde besleyebileceğiniz, bakımı en kolay evcil hayvanlardır. Ayrıca stres azaltıcı özelliğinden dolayı herkese önerilmektedir. Çocukların hayvan sevgisini artırmak, onlara sorumluluk bilinci yerleştirmek için akvaryumları kullanabilirsiniz.

Balık sevgim ortaokul yıllarında başladı. Fanusta beslediğim japonlara lise yıllarında aldığım 70 cm'lik lepistes akvaryumu ile hobiye devam ettim.

Daha sonraları üniversitede yine japon balığı beslemeye devam ettim. Okul bitti atandım. Manisa'ya tayinim çıkınca sarı prenseslere devam ettim. Daha sonra evlendim. 70 cm'lik akvaryum küçük gelmeye başlamıştı. Bu sefer işi biraz büyüttüm. 1 metreliğe geçtim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu akvaryumda tropheus beslemeye başladım. Fakat bu akvaryum trop için küçüktü. Yeni bir akvaryum almanın zamanı gelmişti. Bu sefer 1,5 metrelik beyaz bir akvayum yaptırdım. (Ankara Ak Akvaryum)

 

 

 

 

 

 

 

 

 TROPHEUS HAKKINDA: Araştırdığım öğrendiğim kadarıyla troplar hakkında biraz bilgi vereyim.

Akvaryum seçimi: Tropheuslar için en az 1.5 metre bir akvaryuma ihtiyacımız var. Troplar dipte gezmeyi seven balıklardır. Sert suyu severler. Midye kırığı dere kumunu tabanda kullanabilirsiniz. Bitkileri genelde yedikleri için bitki pek yaşatmazlar. Tadı kötü olan bitkileri yemedikleri için yaşadığını duymuştum.

Akvaryum tasarımı: Tropların kendine zarar verecek sivri kayalar pek tercih edilmez. Tamburlanmış taşlar veya kayrak taşları idealdir. iki öbek veya en fazla üç öbek olarak kayalarınızı dizebilirsiniz. Her erkek bir kayalığı sahiplenecektir. Kumu kazarak yuva yapacak, dişiyi buraya çağırarak çiftleşmeye çalışacaktır. Balıkları rahatsız etmeyecek aydınlatma yapılabilir. Hergün aynı saatte açılan ve kapanan bir saat kullanıyorum ve memnunum.

Akvaryum bakımı: Yemleme, balık sayısı vs göre suyunuz kirenebilir. Haftada bir kere iç filtrenizi temizleminiz iyi olur. Ayrıca suyun 1/4 kadarını dipten hortumla çekmek ve klor barındırmayan dinlenmiş ve sıcaklık değeri akvaryumdaki suya yakın olan suyu yavaş yavaş ilave edebilirsiniz. 3 ayda bir de dış filtreyi temizlemek balıkların gelişimi için uygun olacaktır.

Beslenme:Balıklarımız otçuldur. 4-5 çeşit yem kullanmak balıkları mutlu eder :)www.akvaryem.com sitesinden sürekli alışveriş yaparım. Bir çok yem çeşidini bulabilirsiniz. Ayrıca marul, kaynamış bezelye, havuç, salatalığın içini balıklarınıza yedirebilirsiniz. Fakat verdiğiniz sebzeyi 2-3 saat sonra sudan çıkarmalısınız. Suyun kalitesini bozabilir. Ayrıca yemi az az ve sık vermenizde fayda var. Ben ayrıca yem makinası kullanıyorum. Günde iki kez de granül yem atıyor.

Yavrulama: Balıklarımız Tanganika Gölü'nde özgürce gezen balıklardır. Doğal ortamlarında yeteri kadar dişi ve erkek vardır. Fakat biz 1e 3d veya 1e 4d olarak akvaryumumuzu kurarsak daha rahat ederiz. Erkekler sürekli çiftleşme isteyecek ve az sayıda olan dişileri yoracaktır. (Bu ara balıklar sabaha karşı ve geceleri daha sık çiftleştiğini gözlemledim )

Hastalık : Troplar stres, balık sayısındaki dengesizlik, yemleme, suyun kalitesine bağlı olarak hasta olmaktadır. Gelende bload adlı iç parazit hastalığına yakalanırlar. Sera baktabur ile bu hastalığı atattım. Ayrıca burada da anlatılmış.http://www.akvaryum.com/forum/tropheus%E2%80%99larda_bloat_tedavisi_k78584.asp

Bugün 102

Toplam 224731